Nejjednodušší a nejlevnější způsob látkování jsou klasické čtvercové pleny a svrchní kalhotky + snappi sponka. Čtvercové pleny neboli čtverce se běžně prodávají v rozměru 70 x 70 cm a jsou většinou z bavlny. Obrovskou výhodou je, že rychle schnou. Nevýhodou je menší savost (v porovnání s dalšími systémy).
Začínáme se čtverci
Pokud se rozhodnete látkovat se čtverci, je dobré vybrat ty vícegramážní jako jsou např. XKKO Staré časy či Libštátské pleny (jsou i další značky). Já jsem měla pleny neznámé značky a neznámé gramáže, byly tenčí než XKKO, ale posloužily svému účelu víc než dobře. Měla jsem k dispozici i 8 kusů plen XKKO Staré časy a musím říct, že na úplně malé miminko mi moc nevyhovovaly. Zdálo se mi, že dělají až moc velký balík. Používala jsem je hlavně na ven a během noci. U tříměsíčního miminka jsem již ocenila jejich větší savost.
Novosklad
Plenku ze čtverců je potřeba si poskládat. Je více možností jaký sklad zvolit. Z toho jsem chvíli také byla zmatená. Jako první jsem chtěla zkusit tzv. novosklad. Z obrázků jsem úplně nechápala jak na něj, ale pomohlo naštěstí video. Před porodem jsem ho zkusila jednou nebo dvakrát a moc jistá jsem si v tom nebyla. První přebalení s látkovkama byla na delší dobu. Jak jsem ale přebalovala stále dokola, získala jsem jistotu docela rychle. Dokonce se ho naučil i manžel 🙂
Novosklad jsem používala od narození až do cca 3 měsíců, kdy byl dceři již malý. Někdy jsem dávala plenku složenou na 3 x navíc, jindy ne. Záleželo na tom, jak dlouhý jsem odhadovala interval do dalšího přebalení. Přebalovala jsem maximálně po 4 hodinách, spíše po 2-3 hodinách. Nechtěla jsem ji nechávat v mokré plence, takže doma jsem klidně přebalovala i po hodině.
Plena na 3 x
Když byla dcera trochu větší, začala jsem novosklad kombinovat s plenkou na 3 x. Dávala jsem 1 plenu, 2 už dělaly velký balík na zadečku.
K dalším typům skladů ze čtverců jsem se nedostala, přešla jsem na jiné systémy. Nebyl to původní plán, ale přišlo mi to pohodlnější.
Kolik je potřeba čtverců?
Pleny se mají prát nejdéle za 3 dny. Přebalujete určitě 8 x denně, novorozence a malá miminka klidně i častěji 10 – 12 x za den. Minimum je podle mne 40 čtverců, kdy budete prát ob den. Něco bude v pračce/na sušáku a zároveň je potřeba mít do čeho přebalovat miminko.
Žehlit nebo nežehlit?
Nejčastěji se setkávám s názorem, že po dobu šestinedělí určitě žehlit. Já žehlila i poté. Plenky žehlením hezky změkly (sušičku nemáme). Nechtěla jsem svému miminku na zadeček dávat hrubou plenku. Žehlení je určitě náročné na čas, když jsem žehlila 30-35 plen, trvalo mi to kolem 45 minut. Někdy mi pomohl manžel, jindy mamka. Za tuhle pomoc jsem, obzvláště v začátcích, byla hrozně ráda. Když jsem žehlit nestihla, tak jsem použila i pleny nevyžehlené. Svět se nezbořil a miminkovská prdelka to taky přežila.
Se čtverci klidně můžete zvládnout celé látkovací období. Původně jsem měla v plánu přesně tohle. Ale jak jsem zkoušela další typy plen, tak jsem klasické čtverce postupně opustila. Nicméně na další miminko plánuji ze začátku (než doroste do jednovelikostních plen) také používat čtverce.