Rubriky
Blog

Jak správně změřit teplotu?

Na měření teploty v zásadě nic není. Jen je to potřeba udělat technicky správně. V článku si můžete přečíst, jaké teploměry se nejčastěji používají a kde a jak s nimi správně měřit teplotu.

Na měření teploty v zásadě nic není. Jen je to potřeba udělat technicky správně. V článku si můžete přečíst, jaké teploměry se nejčastěji používají a kde a jak s nimi správně měřit teplotu.

Že má dítě teplotu na něm obvykle poznáme buď tím, že se nám zdá teplejší a/nebo je podezřele klidné, unavené, má červené tvářičky nebo se naopak třese zimou.

Bezkontaktní teploměry

Velký drahý hit. Několik takových máme v práci. Nemám je ráda a nemám k nim důvěru. Tyto teploměry vyžadují dodržet velmi přesně doporučení výrobce k měření teploty. Musíte měřit na tom správném místě, z té správné vzdálenosti… V práci jsem párkrát zkoušela měřit teplotu sobě nebo někomu z kolegů a 3 různé hodnoty se celkem lišily. Stejnou zkušenost mám i s nemocnými dětmi, kterým sestřičky naměřily nějakou teplotu bezkontaktně a jinou pak kontaktním teploměrem. Naštěstí se stalo zvykem, že při naměření teploty bezkontaktně, se dítě přeměří i kontaktním teploměrem. Nestačí nám vědět přibližnou tělesnou teplotu. Potřebujeme přesnou. Jen pak můžeme hodnotit, zda antipyretika (léky na snížení horečky) zabírají.

Doporučení konkrétního bezkontaktního teploměru od mne nečekejte. Doma ho nemám.

Na druhou stranu, pokud přesně dodržíte návod a ideálně si přesnost překontrolujete klasickým teploměrem, je to velmi pohodlný způsob měření.

Kontaktní teploměry

Jak již z názvy vyplývá, tyto teploměry měří tělesnou teplotu za dotyku s tělem. Teplotu lze měřit na různých místech – v podpaždí, v konečníku, v ústech, ale i v pochvě. Poslední z možností je pro zjištění teploty dítěte dost nepraktická 😉 Nicméně ji můžete použít při snaze o sourozence (viz. bazální teplota při symptothermální metodě)

V našich končinách se teplota nejčastěji měří v podpaždí nebo v konečníku. Naopak v Británii je populární měření v ústech.

Kontaktní teploměry registrují změny tělesné teploty (tělo vs. okolí). Můžeme je rozdělit na klasické a digitální.

Klasické teploměry

Jejich fungování je založené na teplotní roztažnosti kovu. Dříve se využívala rtuť. Bohužel od roku 2009 jsou tyto teploměry v EU zakázané. Doma ho samozřejmě používat můžete, ale bohužel ho již neseženete. Pokud takový poklad máte, střežte ho jako oko v hlavě. Koupit můžete teploměry s jinými nízkotajícími kovy. Tyto teploměry obvykle měří v rozpětí 34 – 42°C s přesností na 0,1 °C. Před měřením teploty je nutné tyto teploměry tzv. sklepnout.

Digitální teploměry

Na popularitě získaly po zákazu prodeje rtuťových teploměrů. Teploměr obvykle vydává zvukový signál, jež signalizuje, že teploměr již neregistruje změny tělesné teploty. Právě ona signalizace může za to, že je někteří hodnotí jako nepřesné.

Měření v podpaždí

Ať máte klasický teploměr nebo digitální je potřeba ho v podpaždí držet 10 minut. Ano, 10 minut. Ne do zaznění zvukového signálu. Schválně si někdy vyzkoušejte, kolik °C digitální teploměr ukáže po zapípání a kolik po desetiminutovém měření. A proč tedy digitální teploměr pípá, když není doměřeno? Teploměr zapípá v okamžiku, kdy za určitý časový úsek již neregistruje změny teploty. Jenže ohřívání teploměru je pomalejší.

V podpaždí můžete měřit teplotu jakékoli věkové skupině. I malým miminkům, dokonce i nedonošencům. Důležité je u miminek a malých dětí správně přidržet ručičku u těla, aby byl teploměr správně umístěn v podpaždí. Já u miminek nepoužívám měření v podpaždí, trvá to déle, děťátku se obvykle nelíbí, že ho manipulujeme do nějaké polohy.

Měření v zadečku

Tento způsob měření je hojně využíván u malých dětí. Je rychlejší. I zde může být měření chybné, většinou z důvodu nedostatečného zasunutí teploměru. Měření v konečníku není bolestivé, ovšem pokud vám nebo vašim miminkům z nějakého důvodu nevyhovuje, tak měřte jinak. Pro mě je však tento způsob měření u mimin jakýsi zlatý standard.

Jak na to?

Na špičku teploměru naneste krém či vazelínu. Nohy miminka přitáhněte k jeho bříšku (stejně, jako když chcete pořádně otřít zadeček) a do konečníku vsuňte teploměr cca do hloubky 1,5 cm. Vyčkejte do zvykového signálu. Vyjměte teploměr a přečtěte si naměřenou hodnotu, od této hodnoty odečtěte 0,5 °C. V zadečku je tělesná teplota právě o 0,5 °C vyšší než v podpaždí. Proto je vždy nutné tuto hodnotu od měření odečíst. Teploměr vydesinfikujte.

Měření v uchu

Pro měření v uchu potřebujete k tomu určený teploměr. Před měřením je nutné nastudovat návod k použití. Doporučuji toto udělat v době, kdy dítě není nemocné. Ideálně se s tímto teploměrem naučte pracovat hned po zakoupení.

Při měření v uchu je nutné dodržet určité zásady:

  • ucho musí být čisté (bez ušního mazu)
  • neměřit v uchu, na kterém dítě leželo
  • neměřit takto při zánětu ucha nebo při úrazu ucha
  • neměřit takto po fyzická námaze (30 minut),
  • neměřit během kojení ani bezprostředně po něm

Tělesná teplota

  • Normální tělesná teplota: 36,0 – 36,9 °C
  • Zvýšená tělesná teplota: 37,0 – 37,9 °C
  • Horečka: od 38,0 °C
  • Hyperpyrexie: od 41,0 °C

Při teplotě nad 38°C, tj. při horečce podejte dítěti léky na snížení tělesné teploty (tzv. antipyretika). Nikdy se nevydávejte k lékaři s dítětem s horečkou bez toho, abyste mu dali lék na snížení teploty. Nejednou se mi stalo, že rodiče lék nepodali, aby jim lékař věřil. Bude vám věřit! Věřte mi.

O lécích na snížení teploty vhodných pro děti vám napíšu někdy příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *