Rubriky
Blog

Vigantol

V České republice je nejrozšířenějším lékem s vitaminem D Vigantol. Jde o roztok, který se podává ve formě kapek. Vigantol je vázaný na recept a nelze jej koupit volně. Doplatek není buď žádný nebo nízký.

Protože je vitamin D vitaminem rozpustným v tucích, má se Vigantol podávat spolu s jídlem. Ideálně na lžičce. Není vhodné ho nakapat do větší porce mléka nebo příkrmu. Toto je pro děti obecně nevhodný způsob podávání léků. Pokud je dáte do porce jídla, nikdy nemáte jistotu, že snědí vše a tedy i plnou dávku léku.

Složení a uchovávání

Vigantol obsahuje vitamin D3 a střední nasycené triacylglyceroly (tukový nosič).

Vigantol uchovávejte v teplotě do 25 °C v papírovém obalu, aby byl chráněn před světlem.

Nežádoucí účinky

Tak jako u každého léku i u Vigantolu se mohou projevit nežádoucí účinky. V příbalovém letáku jsou uvedeny tyto:

  • zácpa
  • plynatost
  • nevolnost
  • bolest břicha
  • průjem
  • reakce z přecitlivělosti – svědění kůže, vyrážka, kopřivka

Občas, zejména v internetových maminkovských diskuzích, se setkávám s tvrzením, že miminko po Vigantolu strašně bolelo břicho. Možné to asi je, konec konců je to uvedené i v nežádoucích účincích. Nicméně otevřeně přiznávám, že mám trochu problém uvěřit, že by za tolika problémy s bříškem stála skutečně 1 kapka  Vigantolu. Malá miminka bříška bolí často. Rodiče někdy hledají viníka a vyberou si Vigantol. I moji kolegové jsou k bolestem břicha z 1 kapky Vigantolu poměrně skeptičtí. Zatím nevím o žádné studii, která by bolesti bříška z Vigantolu skutečně prokázala. Občas přemýšlím, zda za Vigantolovými bolestmi bříška u miminek nestojí lobby alternativních potravinových doplňků s vitaminem D.

Bohužel u nás neexistuje žádná alternativa Vigantolu vhodná pro kojence, která by patřila mezi léky. To, že preparát patří mezi léky mu garantuje stejné složení v každé kapce a na lék jsou daleko přísnější nároky než na potravinové doplňky. Česká pediatrická společnost nedoporučuje podávat kojencům vitamín D cestou potravinových doplňků.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *