Rubriky
Blog

Látkové pleny

Jak jsem se dostala k látkovým plenám? Během těhotenství jsem vůbec netušila, zda u látkování zůstanu. A pokud ano, rozhodně si vystačím s klasickými čtverci. Jak jsem byla bláhová. Látkování mě baví snad s každým přebalením víc a víc. Věšení čistých plenek na sušák je pro mne fakt relax. Asi souvisí s obecnou oblibou věšení čistého prádla 🙂

Látkové plenky se mi líbily nejen před těhotenstvím, ale i dříve, než jsem plánovala děti. Tehdy jsem se o ně nezajímala nijak více. Proč taky? V rozhovorech s maminkami nebo i kamarádkami s dětmi jsem získala dojem, že je to celkem náročné a že čas strávený nad plenami je lepší věnovat dětem. Přesto jsem se do látkování nadšeně pustila.

Moderní pleny

Jednoho dne jsem k nám na oddělení přijímala malá dvojčátka, obě byly v látkových plenách. Měly nádherné vzory. S jejich maminkou jsem se na oddělení dala do řeči a nechala si o plenách vyprávět. Hlavně mne zajímalo, jak to zvládá časově. Rozhodně nevypadala, že by to bylo tak strašně náročné a ochotně mi ukázala, jak moderní látkové plenky fungují.

Nemůže to být tak složité

Když to zvládly naše mamky, tak to určitě taky zvládnu. S touto myšlenkou jsem se o přebalování pomocí látkových plen začala intenzivněji zajímat v těhotenství. Postupně jsem zjistila, kolik kamarádek látkuje nebo mělo snahu látkovat. Některé si koupily pár kousků, vyzkoušely, dětem to nevyhovovalo a nechaly toho. Jiné odhodlaně nakoupily výbavu, ale též u toho celé plenkové období dítěte nevydržely. Nejčastěji jsem se setkala s tím, že látkují doma, ale na procházky a na noc používají jednorázové pleny. Neměla jsem přesnou představu jak to dopadne u mne. Chtěla jsem to ale zkusit.

Začínám sbírat informace

Defakto jediné, co jsem věděla, že existují klasické bílé čtverce, které se nějak skládají. A že existují nějaké moderní systémy. Do googlu jsem tehdy zadala „látkové pleny“ a vyjelo mi milion stránek. A začaly se na mne valit různé zkratky a termíny AIO, SIO, kapsovky, kalhotovky, vícevrstvé plenky, prefoldy a já nevím co ještě. První, co jsem pochopila bylo, že je něco jako savá vrstva a že na ni je potřeba dát ještě nepromokavé kalhotky. Něco jsem pochopila před narozením dcery, něco až když jsem měla pár přebalení za sebou.

Dědictví po manželovi

Byla jsem rozhodnutá, že začnu používat klasické čtvercové plenky. Velké štěstí bylo, že manželova maminka měla čtverce schované a dala nám je k dispozici. Musela jsem sehnat svrchní nepromokavé kalhotky a zjistit, kolik těch čtverců asi potřebuji. S pomocí strýčka googla a kamarádek jsem došla k počtu 40 ks čtverců a 4 ks svrchních kalhotek. Plen jsme podědily nakonec kolem 80 ks a svrchních jsem měla do začátku dokonce 8 (dárek od kamarádky).

Výhodná koupě

Při shánění oblečení na miminko jsem získala kontakt na jednu maminku, která zrovna dávala pryč látkovací výbavu. Vůbec jsem tehdy nevěděla, co je na co a jestli požadovaná cena je dobrá nebo není. Poslala jsem tedy nabídku látkující kamaráce a dozvěděla se, že je to dobrá nabídka a ať to koupím. A tak jsem to koupila. Nad skvělou koupí si libuji doteď. V sadě bylo spoustu různých systémů a značek. Díky této sadě jsem pochopila, o čem vlastně na plenkových webech čtu a jak který systém funguje.

Látkování mě baví, miluji vzory na plenkách i různé systémy. V dalších článcích vám jednotlivé systémy popíšu a nafotím. Těšit se můžete i na článek, proč jsem se rozhodla látkovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *